Youtube kanál skupiny Blue Star
    Facebook kanál  skupiny Blue Star
logo Blue Star

Blue Star - Články a rozhovory


"Několik přání" k devadesátinám (23. 11. 2008)

Swingová kapela BLUE STAR vydala již své druhé album, které nazvala NĚKOLIK PŘÁNÍ. Jestliže album prvé Opus One bylo jakýmsi průřezem dosavadní tvorby kapely a přinášelo tudíž skladby autorů českých i zahraničních, taneční písně i jazz, má album druhé určitý jednotící prvek. Všechny melodie pocházejí z domácích zdrojů a výběr byl proveden tak, aby mezi jejich autory dominoval skladatel, který oslavil 26. července letošního roku devadesáté narozeniny - Václav Pokorný, autor poloviny z osmnácti zařazených skladeb na zmíněném cd. Tento výtečný skladatel a aranžér, přestože hrál na několik nástrojů, nebyl vlastně nikdy profesionálním hudebníkem. Splnil totiž přání svého otce a pokračoval v rodinné tradici, kterou bylo povolání lékárníka. I tak byl však s naší hudební scénou od poloviny 30. let v úzkém kontaktu, a to především díky R. A. Dvorskému, který vydával jeho skladby a pro něhož psal Pokorný orchestrální instrumentace.
Ze skladeb Václava Pokorného, které si na albu můžeme poslechnout, jmenujme například Několik přání, Šumění deště, instrumentální skladbu Setkání v pustině, ale také asi jeho nejslavnější píseň, kterou už v polovině 40. let proslavila Jiřina Salačová – Říkej mi to prosím potichoučku. Zajímavostí je, že ke dvěma  melodiím V. Pokorného napsal "dodatečné" texty Miloň Čepelka. Z písní dalších autorů patří jistě k nejznámějším titul Sám já chodívám rád z filmu Těžký život dobrodruha, jehož autory jsou Eman Fiala a Josef Gruss. Jako bonus se na cd objevují tři písně z tvůrčí dílny Osvobozeného divadla, které si s kapelou zazpíval hostující Jiří Suchý.
Ještě by se slušelo dodat, jaké obsazení má k dispozici kapelník a akordeonista kapely Blue Star VÁCLAV MAREK, který navazuje na tradici Kamila Běhounka. Rytmickou sekci tvoří kytara, kontrabas a bicí, z dechových nástrojů tu zaznívá trubka a klarinet či saxofon, smyčcové nástroje zastupují housle a nechybí ani již zmíněný akordeon. V roli gentlemana, který svým zpěvem okouzluje publikum, můžeme vidět Pavla Švestku. V roli sličné dívky Zdeňku Veselkovou, která zpívá jak sólově, tak i ve vokálním triu Melody Sisters – společně se slečnami  Danou Černohousovou a Janou Tichou. Zajímavostí je, že pro Korbařovu píseň Poznáte lehce náš rytmus se další zpívající sestrou stal i pan Švestka.
Album je mimořádně bohatě vypraveno. Vedle bookletu, který obsahuje údaje o kapele i zařazených skladbách, texty písní, fotografie a průvodní slovo Miloně Čepelky a Jiřího Suchého, je album vybaveno další brožurkou. V ní je na osmadvaceti stranách v podobě textu i fotografií představen jubilant Václav Pokorný a jeho hudební kariéra.
Myslím, že je třeba Václavu Markovi a jeho kapele poděkovat - nejen za výborně odvedenou muziku, ale i za to, že veřejnosti připomíná jednu z veličin naší taneční a swingové hudby. Pokud se chcete nechat unášet hudbou Blue Star také jinak než ze záznamu, přijďte si ansámbl poslechnout naživo, a to do divadla Semafor, kde koncertuje v neděli 14. prosince.
Další informace najdete na webové adrese www.blue-star.cz.

Ivan Kott

English   česky
© Copyright 2007 - 2020, Blue-Star | Václav Marek, Mime.cz Mapa www stránek