Youtube kanál skupiny Blue Star
    Facebook kanál  skupiny Blue Star
logo Blue Star

Blue Star - Články a rozhovory


Rozhovor s Václavem Markem - pořad Host do domu
(12. 11. 2010)

"Pokud člověk nemá převratné nápady, je v průměru," říká Václav Marek

Václav Marek - Foto: Pavla Kopřivová
   Václav Marek Foto: Pavla Kopřivová

Václav Marek, kapelník swingového orchestru Blue Star, byl hostem pátečního (12.11.) Setkání Hosta do domu.

O věrné napodobení doby swingu se Václav Marek snaží každým coulem. Se svým orchestrem Blue Star hraje swingovou hudbu. Od klasických kapel, které hrají muziku 30. a 40. let XX. století, se však v lecčems liší (např. tím, že je členů orchestru výrazně méně). „Po poblouznění přišla chladná realita,“ říká Václav Marek a dodává: „Abych udržel ansámbl pohromadě, musí být každý člen náležitě ohodnocen. A pokud chceme hrát s frekvencí větší než jednou za dva měsíce, nemáme jinou možnost, než volit menší orchestr, který hraje na více nástrojů.“
Blue Star dbá i o věrné vizuální ztvárnění tehdejší doby. „Každý z nás se během chvíle snaží proměnit v elegána. Proměna mužů netrvá moc dlouho, prostě se převlékneme a napomádujeme vlasy. Naše vokalistky si ale ještě musí připravit účesy, a to je mnohem více časově náročné.“

Václav Marek a Vladimír Kroc - Foto: Pavla Kopřivová
   Václav Marek a Vladimír Kroc Foto: Pavla Kopřivová

Nejdřív uvažovali o skládání vlastních písní, které by "dobově zněly". Nakonec se vrátili k reprodukování největších hitů 30. a 40. let XX. století. O pokusech komponovat Václav Marek říká: „Pokud člověk opravdu nemá převratné nápady, pak je v průměru. Proto jsme se rozhodli vrátit se ke kvalitám minulosti a hrát největší šlágry. Nechceme muziku kazit. Chceme přinášet to, co na ni bylo nejhezčí.“
Václavu Markovi je 35 let, swingové hudbě se věnuje od 20. Když s kamarády studoval konzervatoř, objevil na hudební scéně Originální pražský synkopický orchestr, který ho okamžitě zaujal. Kvůli němu se Václav Marek a jeho přátelé začali zajímat o dobové nahrávky.
Byl zaměstnán jako učitel v ZUŠ a zde postupně narážel na časový problém. Musel si vybrat: věnovat se ansámblu, nebo výuce. V té době ho ale oslovil Jiří Suchý a nabídl mu místo intendanta - výkonného ředitele.

Václav Marek - Foto: Pavla Kopřivová
   Václav Marek Foto: Pavla Kopřivová

Do divadla Semafor nastoupil v sezoně 2008/09. Po roce zjistil, že se práce ve dvou zaměstnáních nedá skloubit dohromady. Na jednu stranu dostal možnost rozhlédnout se "na prknech, která znamenají svět", na druhou ale přicházel o stále více nabídek pro svůj projekt Blue Star. Ukončil proto stálou spolupráci s divadlem Semafor, a jak sám říká, "odešel na volnou nohu." Stále ale pracuje jako manažer Jiřího Suchého pro mimodivadelní činnost.
Na základě přátelství s Miloňem Čepelkou, který jim pomohl s texty některých písní, spolupracoval soubor Blue Star na pořadu Dobročinná akademie aneb Paraple 2004. Zde se seznámili i se Zdeňkem Svěrákem.
V současnosti hraje Blue Star v divadle v Pardubicích ve hře Chicago a natáčí své třetí album. O jeho nahrávání Václav Marek řekl: "Neustále zkoumáme, jak písně nahrát tak, aby zněly alespoň přibližně stejně, jako v tehdejší době. Názory na nahrávání této hudby se různí. Někdo říká, že se hrálo jinak, na jiné nástroje a někdo zase, že za to mohla jiná nahrávací technika, která byla nevalné kvality. A tak se snažíme naše třetí CD nahrát nejdříve moderním způsobem a poté vše tzv. „přehnat“ přes staré analogové přístroje. Digitální nahrávání totiž odebere hudbě onu teplost", uzavřel rozhovor Václav Marek.

Více se dozvíte v audiozáznamu rozhovoru s Vladimírem Krocem a Václavem Markem... 

English   česky
© Copyright 2007 - 2020, Blue-Star | Václav Marek, Mime.cz Mapa www stránek