Youtube kanál skupiny Blue Star
    Facebook kanál  skupiny Blue Star
logo Blue Star

Blue Star - Články a rozhovory


"Čím by byl svět bez hudby" (23. 10. 2008)Kapela Blue Star složila druhým albem Několik přání hold Václavu Pokornému, skladateli a příteli R. A. Dvorského.

Hradec Králové - Kdyby R. A. Dvorský dnes vydával cédéčka, vypadaly by přesně takhle. Blue Star, známý ansámbl akordeonisty Václava Marka, který s vděkem nakládá s dědictvím předcházejících generací, jež „má melodii, harmonii i rytmus“, vydal druhé album Několik přání. Představí ho v sobotu v rozhlasovém Toboganu, kde budou hosty Jiří Suchý, Jitka Molavcová a profesor Pavel Pafko. Ti pokřtili i předloňský debut Opus One.

Kapelník Václav Marek, jaroměřský rodák, jehož akordeon - podle vzoru slavného Kamila Běhounka -odlišuje Blue Star od dalších souborů hrajících taneční a swingovou hudbu první republiky, chce svým vzorům - R. A. Dvorskému a jeho Melody Boys i orchestrům Karla Vlacha, Emila Ludvíka a Slávy Emanuela Nováčka - splácet dluh. Proto letní koncert v Semaforu i nové album věnoval k devadesátinám Václavu Pokornému, autoru písní Říkej mi to potichoučku, Chladné polibky, Šumění deště i titulní Několik přání.

Ježek? Báječný vzor!

Pokorný, po otci lékárník a později důstojník z povolání, byl dvorním skladatelem a aranžérem u R. A. Dvorského, později pracoval pro Karla Vlacha.

Ve stylově vypraveném bukletu -knížce je kromě obsáhlých vzpomínek autora i Dvorského dopis z roku 1943: „Milý Vašku, včera jsme natáčeli Chladné polibky, jsem nadšen a těším se hrozně, až to vydáme tiskem!“ Ke strojopisu pak slavný muzikant a impresário tehdejší pop-music připsal spontánně rukou: „Jen dál a houšť! V celém programu stojíte se svojí věcí na prvním místě. Tak hezkou věc jsem dlouho neměl v ruce!!!“

„S panem Pokorným se znám už od roku 2005. Když se blížilo jeho jubileum, řekl jsem si, proč ho neoslavit. Vzpomíná se na kdekoho a na něj by se zapomnělo,“ uvádí Marek. V Semaforu oslavenci zazpívali kromě kmenových Pavla Švestky, Zdeňky Veselkové a Melody Sisters i Jiří Suchý a Michal Stejskal. Václav Pokorný byl nadšen a dojat.

„Myslím, že za nás všechno bývalo jednodušší. Tolik se nespekulovalo, ale psala se muzika. Kladu si otázku, jestli ze současné produkce vzejdou též nějaké evergreeny. Já vím, ta dnešní generace to nemá lehké. My jsme měli ten báječný vzor -Jaroslava Ježka,“ říká Václav Pokorný v závěru svých vzpomínek.

Několik přídavků Václav Marek si řekl, že z koncertu zůstanou jen vzpomínky, proto jubilantovi věnoval i album. „Polovina cédéčka patří panu Pokornému, polovina je od dalších autorů, třeba Korbařova Poznáte lehce náš rytmus, Sám já chodívám rád od Emana Fialy a Josefa Grusse, Mám život hrozně rád Slávy Emanuela Nováčka i Express Jaroslava Maliny,“ říká Václav Marek. Když Václav Pokorný zmínil Jaroslava Ježka, přidal Blue Star na závěr „přídavky aneb Něco navíc s panem Jiřím Suchým“. Šéf Semaforu, kde Blue Star našel domovskou scénu, si s ansámblem zazpíval své oblíbené „V+W“, a to Stonožku, Život je jen náhoda a Nebe na zemi.

Mezi Pokorného songy s texty dvou Jiřích, Aplta a Mládka, jsou i pozapomenuté skvosty. „Když jsme vybírali písně, objevil jsem skladbu, kterou Václav Pokorný v roce 1935, když mu bylo sedmnáct, odvezl R. A. Dvorskému do karlovarského hotelu Richmond. On mu ji tam zahrál, pak jednou v rozhlase, ale pak už nikdy někde nezazněla. Tak jsme ji oprášili, ale že šlo o instrumentálku, věrný dobový text k ní letos napsal cimrmanolog Miloň Čepelka. Jmenuje se Krásně je v létě,“ říká Marek. Druhou perlou je skladba Čím by byl svět bez hudby z roku 1937, která se velmi líbila Jaroslavu Ježkovi. Ten ji hrál se svým orchestrem.

Ve vskutku luxusním vydání, pro které se Blue Star stylově vyfotografoval v Kotěrově hradeckém Muzeu východních Čech, nechybí ani texty písní, průvodní slovo textaře Miloně Čepelky a vyznání Jiřího Suchého. „Blue Star Václava Marka je kapela mého srdce. A nejsou mi lhostejné osudy písní, které jsem obdivoval za svého mládí, protože přestože mám mnoho nedobrých vlastností, nevděčnost mezi ně nepatří. Na ty písně vzpomínám a občas je i zpívám. Na Blue Star mi imponuje skutečnost, že to není sdružení pamětníků, nýbrž generace zcela nová, svěží a neopotřebovaná, která objevuje jejich půvab,“ uvádí Suchý, který také Václava Marka požádal, zda by se nestal po zesnulém Vladimíru Hrabánkovi intendantem divadla Semafor. „Po krátkém váhání jsem nabídku přijal, protože je to pro mě čest. Pana Suchého a paní Molavcové si nesmírně vážím nejen pro to, jací jsou to umělci, ale i pro jejich lidské stránky. V Semaforu je mi moc dobře, snad mu budu k užitku,“ říká Marek.

Muzikanti z Blue Star, kteří dbají na dobový bonton i autentický zvuk, uspořádají v hradecké Filharmonii 9. prosince tradiční koncert Modrá hvězda Vánoc a v příštím roce se vydají na turné Několik přání aneb Mám život hrozně rád. A opět se vrátí do pardubického divadla, kde vystupovali v retro komedii Josefa Štolby Na letním bytě. Teď je čeká známý americký jazzový muzikál Chicago v režii Petra Novotného.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (Hradec Hrálové)
Autor: Petr Mareček

English   česky
© Copyright 2007 - 2020, Blue-Star | Václav Marek, Mime.cz Mapa www stránek